Dr hab. Izabela Kaczmarzyk, prof. UIK

 

 

Ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, również na Uniwersytecie Śląskim uzyskała doktorat z nauk humanistycznych z zakresu literaturoznawstwa oraz stopień naukowy doktora habilitowanego nauk humanistycznych w dyscyplinie nauki o kulturze i religii. W macierzystej uczelni ukończyła także studia podyplomowe w zakresie „Technologii informacyjno-komunikacyjnych, języka obcego i wiedzy o kulturze” oraz prowadziła zajęcia dydaktyczne na filologii polskiej. Była adiunktem w Międzynarodowym Centrum Dokumentacji i Badań nad Dziedzictwem Przemysłowym dla Turystyki w Zabrzu, przez wiele lat była też związana z zabrzańskim szkolnictwem. W Uniwersytecie Ignatianum w Krakowie pracuje od 2007 roku. Obecnie zajmuje stanowisko profesora uczelnianego. W latach 2014-2016 była kierownikiem studiów podyplomowych z „Wiedzy o Kulturze i Filozofii”, a w latach 2019-2022 zastępcą dyrektora Instytutu Kulturoznawstwa ds. Studenckich. Od 2023 roku pełni funkcję kierownika Rady Ścieżki Kształcenia dla dyscypliny: nauki o kulturze i religii. Jest autorką trzech monografii oraz kilkudziesięciu artykułów naukowych, uczestniczyła w licznych konferencjach naukowych i przedsięwzięciach popularyzujących naukę. Za osiągnięcia naukowe, edukacyjne oraz organizacyjne została odznaczona Brązowym Krzyżem Zasługi oraz Medalem Srebrnym za Długoletnią Służbę, dwukrotnie otrzymała nagrodę indywidualną Rektora Uniwersytetu Ignatianum, a także nagrodę zespołową Rektora Uniwersytetu Ignatianum, nagrodę Dziekana Wydziału Filozoficznego oraz nagrodę Prezydenta Miasta Zabrze.

 

Zainteresowania naukowe:

· dziedzictwo kulturowe Śląska (ze szczególnym uwzględnieniem kulturotwórczej roli procesów industrializacyjnych oraz ewolucji przemysłowego i poprzemysłowego krajobrazu kulturowego),

· szkolna kultura pamięci i znaczenie dziedzictwa dokumentacyjnego (zwłaszcza w perspektywie górnośląskiej),

· materialne i niematerialne dziedzictwo kultur regionalnych i lokalnych,

· kultura staropolska (zwłaszcza dawne kaznodziejstwo).

 

 

Najważniejsze publikacje (z ostatnich lat):

 

Monografia:

· Krajobraz, portret, maska. Studia o górnośląskim imaginarium przemysłowym, Wydawnictwo Naukowe Akademii Ignatianum, Kraków 2019.

 

Artykuły naukowe:

 

· Od darmopyszek do chopionek, czyli o tożsamościowym znaczeniu odzieży na Górnym Śląsku w czasach uprzemysłowienia, „Perspektywy kultury” 4/2023.

· Rzecz „godna widzenia” czy „apokaliptyczny potwór”? Konsekwencje maszynizacji górnośląskiej rzeczywistości kulturowej, „Ethos”, Kwartalnik Instytutu Jana Pawła II KUL, nr 4/2023.

· Kuchnia i kulinaria w perspektywie rzeczywistości szkolnej na Górnym Śląsku (do roku 1939), w: Kulinarische Welt in der Sprache, Kultur und Literatur, Bd. 2, Hrsg. J. Szczęk, E. Pawlikowska-Asendrych, Verlag Dr. Kovac: Hamburg, 2023.

· „Jest to widok nie dający się opisać prawie”. Formy i sposoby percepcji górnośląskiego krajobrazu kulturowego w czasach uprzemysłowienia, w: Środowiska industrialne/postindustrialne zależności (w literaturze i kulturze polskiej od XIX do XXI wieku), red. L. Sadzikowska, M. Tomczok, P. Tomczok, Universitas, Kraków 2023.

· Wojenna rzeczywistość parafii jezuickiej w Rudzie, w: Z powrotem w Krakowie. 150 lat jezuitów przy ul. Kopernika (1868-2018), red. S. Cieślak SJ, M. Stankiewicz-Kopeć, M. Wenklar, Kraków 2022.

· Kroniki szkolne. Zapoznane dziedzictwo kulturowe, w: Dziedzictwo kulturowe Śląska. Materiały, analizy, interpretacje, red. D. Świtała-Trybek, L.Przymuszała, Wydawnictwo Uniwersytetu Opolskiego, Opole 2019.

· Medyczne posłannictwo ewangelickiego piśmiennictwa religijnego na Śląsku w XVII i XVIII wieku w sytuacji zagrożenia „morowym powietrzem”(na przykładzie dzieł Samuela Dambrowskiego i Jana Muthmana), w: Terra cultura. Obszary, transfery, recepcje kultury. Studia oraz szkice o kulturze i historii, Wydawnictwo Naukowe Akademii Ignatianum w Krakowie, red. Ł. Burkiewicz, Kraków 2018.

· Górnośląski krajobraz industrialny w tekstach kultury od końca XVIII wieku do początków XX wieku, w: Rzeczywistość i zmyślenie. Światy przedstawione w literaturze i kulturze XIX –XXI wieku, red. A. Szawerna-Dyrszka, G. Maroszczuk, Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego, Katowice 2017.

· Adam Gdacjusz. Śląski Bogomodlca i Sługa Słowa Bożego oraz jego koncepcja ewangelickiego życia, w: Umbra transit lux permanet. Ewangelicy na Górnym Śląsku na przestrzeni wieków, red. J. Lusek, Muzeum Górnośląskie w Bytomiu, Bytom 2017.

· Od utraconej Atlantydy do Przystanku Alaska. Górny Śląsk jako miejsce kresowych spotkań międzykulturowych (na przykładzie wspomnień z tomu „Sami swoi i obcy”), w: Doświadczenie pokoleniowe a perspektywa osobista, red. B. Płonka-Syroka, M. Dąsal, Seria Wydawnicza: Antropologia Wiedzy, t. VII, Wydawnictwo DiG, Edition La Rama, Warszawa – Bellerive-sur-Allier 2016.